Metropolitalne Pikniki Mobilności
W ramach projektu pt. „Zrównoważona mobilność miejska w Metropolii Poznań – Etap I” organizujemy cykl wydarzeń pod nazwą Metropolitalne Pikniki Mobilności promujących niskoemisyjny transport zbiorowy i ruch niezmotoryzowany .
Elementem wydarzeń są warsztaty dla młodzieży z wykorzystaniem opracowanych wcześniej scenariuszy, quizy i minikonkursy z nagrodami, akcje informacyjne i edukacyjne oraz różne formy aktywizacji do bardziej aktywnego poruszania się.
METROPOLITALNY PIKNIK MOBILNOŚCI W OBORNIKACH - 06.05.2026
Teren sportowy przy Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach to miejsce organizacji pierwszego w tym roku wydarzenia promującego niskoemisyjny transport zbiorowy i ruch niezmotoryzowany. Piknik był elementem działań edukacyjnych w ramach partnerskiego projektu zintegrowanego pt. „Zrównoważona mobilność miejska w Metropolii Poznań – Etap I”.
Jaki był najważniejszy cel pikniku w Obornikach? Chcieliśmy inspirować do wyboru ekologicznych form podróży – pieszo, rowerem czy hulajnogą – i pokazywać, że do szkoły czy pracy można dotrzeć nie tylko wygodnie, ale też przyjaźniej dla środowiska.
Podczas wydarzenia można było dowiedzieć się więcej o naszym partnerskim projekcie ZIT i o nowych funkcjonalnościach transportowo-komunikacyjnych dla mieszkańców. Podczas aktywności edukacyjnych uczestnicy mieli możliwość poznania zalet korzystania z transportu niskoemisyjnego, obejmującego m.in. kolej, autobusy i samochody hybrydowe oraz elektryczne. Wydarzenie było także okazją do informowania o znaczeniu bezpieczeństwa ruchu oraz o korzyściach z ruchu niezmotoryzowanego. Bowiem decyzja by w codziennych podróżach poruszać się rowerem lub na własnych nogach może przysłużyć się nie tylko naszemu portfelowi, ale przede wszystkim pomoże nam prowadzić bardziej zdrowy tryb życia.
W wydarzeniu wzięli udział licznie przybyli mieszkańcy Gminy Oborniki a na uczestników czekały:
- warsztaty o zrównoważonej mobilności,
- quizy i minikonkursy z nagrodami,
- wielkoformatowa gra edukacyjna,
- a także pyszny poczęstunek w amerykańskim stylu.
Metropolitalne Pikniki Mobilności realizujemy w ramach projektu ZIT pt. „Zrównoważona mobilność miejska w Metropolii Poznań – Etap I”, finansowanego z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski. Liderem przedsięwzięcia jest Metropolia Poznań, a partnerem wydarzenia Gmina Oborniki, która rozwija nowoczesną infrastrukturę m.in. w Bogdanowie, gdzie rozbudowywany jest węzeł przesiadkowy przy przystanku kolejowym.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i partnerom wydarzenia!
Fotografie: Stowarzyszenie Metropolia Poznań.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #few #FunduszeEuropejskieDlaWielkopolski #ProjektMobilnosc
SHORT - Metropolitalny Piknik Mobilności w Obornikach 6.05.2026
METROPOLITALNY PIKNIK MOBILNOŚCI W CERADZU KOŚCIELNYM - 01.10.2025
Jak na każdym naszym Pikniku Mobilności nie zabrakło elementów edukacyjnych, jak warsztaty na temat zrónoważonej mobilności, zespołowa gra/quiz w formie znanej z telewizyjnego programu "1 z 10" oraz wielkoformatowa gra edukacyjna. Na uczestników czekały także specjalnie przygotowane nagrody oraz pyszny poczęstunek z hot-dogami w stylu amerykańskim.
Metropolitalne Pikniki Mobilności realizujemy w ramach projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Metropolii Poznań – Etap I”, finansowanego z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski. Liderem projektu jest Metropolia Poznań, a partnerem wydarzenia była Gmina Tarnowo Podgórne, która w ramach wspomnianego projektu zbudowała drogę rowerową łączącą miejscowości Rumianek i Jankowice.
Fotografie: Stowarzyszenie Metropolia Poznań
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #few #FunduszeEuropejskieDlaWielkopolski #ProjektMobilnosc
METROPOLITALNY PIKNIK MOBILNOŚCI W KOZIEGŁOWACH - 30.09.2025
Wydarzenia z serii Metropolitalnych Pikników Mobilności to inspiracja dla młodzieży i dorosłych do zmiany codziennych wyborów na bardziej przyjazne dla środowiska. Zamiast autem możemy bowiem szybko, zdrowo i komfortowo poruszać sę pieszo, rowerem, hulajnogą czy transportem zbiorowym. Bo do szkoły czy pracy można dotrzeć aktywnie i ekologicznie, niezależnie od pogody!
Metropolitalne Pikniki Mobilności realizujemy w ramach projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Metropolii Poznań – Etap I”, finansowanego z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski. Liderem przedsięwzięcia jest Metropolia Poznań, a partnerem wydarzenia była tym razem Gmina Czerwonak, która konsekwentnie rozwija nowoczesną infrastrukturę transportową dla swoich mieszkańców. W ramach przedmiotowego projektu samorząd realizuje budowę kładki przez Wartę w Czerwonaku oraz trasę rowerową biegnącą od ul. Gdyńskiej do skrzyżowania ul. Leśnej i Źródlanej.
Fotografie: Stowarzyszenie Metropolia Poznań
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #few #FunduszeEuropejskieDlaWielkopolski #ProjektMobilnosc
METROPOLITALNY PIKNIK MOBILNOŚCI W SZAMOTUŁACH - 29.09.2025
W wydarzeniu wzięła udział m.in. młodzież z dwóch szkół podstawowych z Szamotuł. Na uczestników czekały:
- warsztaty o zrównoważonej mobilności,
- quizy i minikonkursy z nagrodami,
- wielkoformatowa gra edukacyjna,
- a także pyszny poczęstunek w amerykańskim stylu.
Podczas wydarzenia można było dowiedzieć się więcej o naszym partnerskim projekcie ZIT i o nowych funkcjonalnościach transportowo-komunikacyjnych dla mieszkańców. Podczas aktywności edukacyjnych młodzież miała możliwość poznania zalet korzystania z transportu niskoemisyjnego (np. kolej, autobusy/samochody hybrydowe/elektryczne) oraz korzyści z ruchu niezmotoryzowanego, w tym poruszania się pieszo czy rowerem. Piknik był także okazją do przekazywania informacji o znaczeniu bezpieczeństwa ruchu.
Fotografie: Stowarzyszenie Metropolia Poznań.


