Scenariusze warsztatów na temat zrównoważonej mobilności
W tym miejscu już wkrótce znajdziesz scenariusze warsztatów na temat zrównoważonej mobilności.
Scenariusze zostaną przygotowane dla dwóch różnych grup wiekowych:
- 5-9 lat,
- 10-14 lat,
- 15 lat i więcej.
Scenariusze zostaną przygotowane w następujących obszarach tematycznych:
- Zrównoważona mobilność – z uwzględnieniem takich zagadnień jak: wprowadzenie do zrównoważonej mobilności, podstawowe pojęcia, rodzaje form transportu i ich integracji, infrastruktura transportowa i towarzysząca, transport samochodowy i jego wpływ na środowisko/przestrzeń/zdrowie. W trakcie lekcji pojawią się takie pojęcia, jak: zintegrowany węzeł przesiadkowy, parking Park&Ride / Bike&Ride / Kiss&Ride, wykluczenie transportowe. Celem lekcji będzie wprowadzenie w tematykę i pojęcia w ramach zrównoważonej mobilności oraz przybliżenie jej racjonalności i wpływu na środowisko, przestrzeń czy zdrowie człowieka w sposób szczególny alternatywnie do transportu indywidualnego zmotoryzowanego.
- Transport publiczny zbiorowy – z uwzględnieniem takich zagadnień jak: środki transportu publicznego zbiorowego (np. kolej, tramwaje, autobusy), planowanie i organizacja podróży (np. rozkłady jazdy, aplikacje planery podróży, formy zakupu biletów), bezpieczeństwo i kultura w pojazdach komunikacji publicznej itd. W trakcie warsztatu uczestnicy powinni zaznajomić się z elementami oferty przewozowej na obszarze Metropolii Poznań. W trakcie lekcji pojawią się takie pojęcia, jak: Poznańska Kolej Metropolitalna, Koleje Wielkopolskie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w Poznaniu, komunikacja gminna, elektroniczna informacja pasażerska, Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna (PEKA). Celem lekcji będzie przedstawienie transportu publicznego zbiorowego jako atrakcyjnej formy codziennego przemieszczania się w obrębie Metropolii Poznań.
- Mobilność aktywna – z uwzględnieniem takich zagadnień jak: formy mobilności aktywnej: poruszanie się pieszo/rowerem/hulajnogą/hulajnogą elektryczną oraz przy użyciu UTO (urządzenia transportu osobistego) i UWR (urządzenia wspomagające ruch), infrastruktura dedykowana mobilności aktywnej, planowanie i organizacja podróży, zasady bezpieczeństwa ruchu w ramach mobilności aktywnej itd. Celem lekcji będzie przedstawienie mobilności aktywnej jako atrakcyjnej formy codziennego przemieszczania się w obrębie Metropolii Poznań o ważnym znaczeniu uzupełniającym do transportu publicznego zbiorowego.