Park kieszonkowy a duża radość dla mieszkańców Rataj
Park kieszonkowy na poznańskich Ratajach powstały w rejonie ulic Inflanckiej i Rzeczańskiej idealnie mieści się w ramach typowej dla tej części Poznania zabudowy wielorodzinnej. Teren rekreacyjny o kompaktowych rozmiarach służy już od kilku miesięcy mieszkańcom spragnionym zieleni i miejsc przyjaznych sąsiedzkim inicjatywom. Wszystko dzięki realizacji projektu pt. „Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań – Etap I”. Rolę lidera przedsięwzięcia pełni Metropolia Poznań a Miasto Poznań jest partnerem odpowiedzialnym za realizację zadania. Projekt jest elementem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) realizowanych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania.
Parki kieszonkowe są odpowiedzią na brak zieleni w gęstej zabudowie miast. Samo określenie pochodzące od angielskiego wyrażenia „pocket park” staje się coraz bardziej popularne. Najważniejszą cechą parku kieszonkowego są jego niewielkie rozmiary i lokalizacja zazwyczaj w obrębie ścisłej zabudowy miejskiej. Zazwyczaj na terenie dotychczas niewykorzystywanym lub przez lata porośniętym nieuporządkowaną zielenią. Parki tego typu są szczególnie chwalone przez mieszkańców bloków, którzy dzięki takiej inwestycji zamiast nieużytków zyskują zieloną przestrzeń rekreacji oraz integracji sąsiedzkiej. Poza możliwością odpoczynku parki kieszonkowe sprawiają także, że miasto staje się bardziej przyjazne i estetyczne.
W ramach inwestycji uporządkowano obszar, usuwając odpady i wprowadzając nowe nasadzenia drzew, krzewów oraz bylin. Powstały tam także ekologiczne ścieżki z nawierzchnią przepuszczalną, elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na odpady oraz system retencjonowania wody deszczowej. W ramach małej architektury na terenie parku zamontowano m.in. domki dla owadów i kłody drewna, ławki z oparciem i podłokietnikami, potrójny kosze do segregacji odpadów i tablicę informacyjną. W bezpośredniej bliskości terenu zielonego jest tu także plac zabaw służący najmłodszym mieszkańcom okolicznych bloków.
Projekt zintegrowany pt. „Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań – Etap I” jest współfinansowany ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) w ramach ZIntegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Głównym celem Projektu jest wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi. Celem przedsięwzięcia jest także zwiększenie odporności poprzez ochronę zasobów wodnych na terenie gmin Metropolii Poznań oraz rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury, skutkujące zmniejszeniem zagrożenia powodzią i suszą.
Fotografie: Stowarzyszenie Metropolia Poznań